Jak cestovat po Karibiku?

Po silnici

Karibik nabízí nepřeberné množství aktivit, jak můžete svou dovolenou v tomto tropickém ráji strávit, ale ke všem z nich se musíte nějakým způsobem dopravit. Odpočívání na pláži nebo v houpací síti je sice o něco méně náročnější než objevování krás všech ostrovů, ale přesto…

Pohled do koruny palem z plážového lehátka

Autem

Naštěstí zde s bujícím turistickým trhem vznikla hustá dopravní síť, která může odpovídat prakticky na jakékoliv vaše požadavky týkající se kvality či ceny. Největší volnost v čase i prostoru vám pravděpodobně poskytne pronajmutí vlastního auta, ovšem na mnoha ostrovech nejsou automobily doporučovány jako hlavní forma transportu kvůli silničním rizikům a zvláštním jízdním nařízením, která pro cizince nemusí snadno zvládnutelná.

Půjčovny se nacházejí především v blízkosti letišť a větších hotelů. Cena za pronajmutí se pohybuje od 35 USD do 60 USD za den (během hlavní turistické sezóny je výběr vozidel často bohužel omezený). Na většině ostrovů je povoleno řídit osobám starším 18 let, ovšem půjčovny nerady půjčují komukoliv mladšímu 25 let (někdy je tato hranice snížena na 21 let) – splňujete-li tuto hranici, stačí vám už pouze si na letišti za 15–25 USD zařídit místní řidičský průkaz platný 6 měsíců.

Autobusem

Nejlevnějším dostupným dopravním prostředkem jsou autobusy, ve kterých občas taky můžete dostat nějaký ten typ, jakou lokaci byste měli určitě navštívit. Většina z nich jezdí od 6:00 do 20:00 během celého týdne, v neděli občas s určitými omezeními. Jejich ceny se pohybují od 50 centů do 3 USD.

Určitou zvláštností je provoz soukromých autobusových linek, které jsou více spolehlivější, ale také mnohem dražší. Poměry jsou zde poněkud uvolněnější, takže není neobvyklé, že si řidič v polovině cesty vezme přestávku nebo zastaví pro signalizujícího pasažéra zcela mimo vyhrazené zastávky (stačí mávat rukou s dlaní směrem dolů).

Taxíkem

Na ostrovech je v provozu také celkem velké množství taxíků a jejich řidiči vám za určitý příplatek poskytnou dokonce i vyhlídkovou cestu se slovním doprovodem.

Na kole

Nejlépe však okolní přírodu můžete pozorovat ze sedla bicyklu, skútru nebo motocyklu. Všechny tyto dopravní prostředky jsou k pronajmutí za velmi nízké ceny (kolo – 15 USD / den; skútr – 20 USD / den, 130 USD / týden; motocykl – 25 USD / den, 160 USD / týden), vybírejte z nich ovšem pečlivě – překonávat těžký terén v některých oblastech na motorce nemusí být zrovna jednoduché.

Po moři

Z ostrova na ostrov (i na pevninu) vás zcela bez problému přepraví trajekty, ale je lepší být v přístavu vždy o něco dříve, protože se ve špičce může stát, že vámi zvolený trajekt bude již zcela naplněn. Na menší ostrovy se letecky téměř nedostanete a k použití trajektu tedy budete nuceni. Nemusíte se však obávat špatných služeb – často můžete svůj čas ukrátit sledováním filmu a občerstvit se v restauraci / baru.

Na pronajaté jachtě můžete do Karibiku nejen přicestovat, ale můžete ho díky ní také velmi příjemným způsobem celý prozkoumat. Ne všechny oblasti jsou k proplutí vhodné, ale u Leeward Islands, Windward Islands a Grenadin se ničeho obávat nemusíte. Neláká-li vás delší cesta po moři, můžete si sami ve vypůjčené loďce udělat pouze menší výlet.

Lodní doprava vám dokonce umožní spatřit krásy podvodního světa korálových útesů a to se k nim ani nebudete muset sami potápět – vše totiž uvidíte přes sklo ve speciálně upravených lodích.