Plavte se po Karibiku

Karibská oblast je celosvětově známá také díky skvělým podmínkám pro plavbu po moři – voda je vždy teplá a je zde mnoho nádherných ostrovů vhodných k návštěvě. Mnoho lidí se zde každoročně plaví na jachtách a plachetnicích jednoduše pro zábavu a odpočinek nebo zde soutěží v rychlosti jejich dopravních prostředků.

Plachta v Karibském moři

Díky legendám o ztracených pokladech tak významných pirátů jako byli Sir Francis Drake, Sir Walter Raleigh, John Paul Jones či Henry Morgan však časté plavby po místních vodách nejsou vyhrazeny pouze turistům a námořním přepravcům, ale také podnikavcům hledajícím tu „jejich“ truhlu zlata.

Pokud jste složili kapitánské zkoušky a plánujete si svou loď kormidlovat sami, zjistěte si nejdříve informace o tom, co vás kde může potkat. Korálové útesy blízko některých ostrovů a pasátové větry mohou být někdy docela zrádné. Při přípravě cesty také zvažte:

  • Nejsilnější proudy a největší vlny jsou nejčastěji na severovýchodních stranách ostrovů (jejich intenzita roste směrem k Atlantickému oceánu). Vody samotného Karibského moře jsou obecně mnohem mírnější a snadněji se po nich plaví.
  • Nejlepší období pro plavbu v Karibiku je od ledna do března. Hlavní nevýhodou je, že v této sezóně jsou pro turisty ceny všeho mnohem vyšší než mimo ni.
  • Letní období dešťů a hurikánů od července do listopadu není pro plavby na moři zrovna ideální.
  • Pokud nepatříte mezi zkušené námořníky a teprve začínáte, je nejlépe začít v oblasti Panenských ostrovů nebo Baham. Nacházejí se blízko americké pevniny a mohou být první zastávkou při cestě dál do Karibiku.

Pronajměte si jachtu

Jachty jsou obvykle pronajímány minimálně na jeden týden a můžete si vybrat tři typy pronájmu:

Bez posádky (bareboat)

Pokud jste zkušený námořník, můžete si pronajmout plně zařízenou jachtu bez posádky. Nejdřív ovšem budete muset prokázat svou kvalifikaci a nastudovat si informace o korálových útesech a bezpečných přístavech. Na základě vašich znalostí a zkušeností také může jachtařská společnost požadovat, aby se s vámi alespoň několik prvních dní plavil také zkušený námořník (kterého si samozřejmě připlatíte).

S kapitánem (skippered boat)

Pokud si pronajmete loď s kapitánem, tak si většinu věcí stále budete zařizovat sami, ale nemusíte se bát, že byste nezvládli řízení lodi – on se za vás o kormidlo postará.

S posádkou (crewed charter)

Pokud si pronajmete jachtu i s posádkou, tak se nebudete muset starat téměř o nic (bude vám připravováno dokonce i jídlo). Mějte však na paměti, že kapitán je ten, kdo má poslední slovo. Vy si můžete svou plavbu naplánovat, ale pokud nebude vhodné počasí nebo dojde k jiným záležitostem zabraňujícím v okamžitém pokračování plavby, kapitán rozhoduje, kam, kdy a jak se budete plavit dále.

Ať už si vybíráte jakýkoliv typ pronájmu, jachtařská společnost se vás dotáže, zda vám má potraviny zajistit ona nebo si je budete kupovat během plavby sami. Mějte však na paměti, že na menších ostrovech nemusíte být při shánění jídla vždy úspěšní.

Charterové společnosti

V Karibiku fungují charterové společnosti všech typů a velikostí. Pokud s jejich výběrem nemáte ještě zkušenosti, pak počítejte s tím, že malé společnosti sice mají většinou nižší ceny, ale zároveň poskytují menší záruky. Ty velké vám v případě nedostupnosti jedné lodi poskytnou jinou, ty malé tu možnost zřejmě mít nebudou, ale naopak je pravidlem, že u těch menších se vám dostane lepších služeb.

Velké rozdíly jsou také ve vybavenosti lodí jednotlivých společností. Lodě z „první třídy“ většinou nejsou starší než 4 až 5 let a mají na palubě nejmodernější technické vybavení jako je např. automatický pilot, GPS systém, stereo systém, mobilní telefony se silnou anténou apod. „Druhá třída“ provozuje lodě již vyřazené z té první, takže jsou vybaveny o něco méně luxusně, ale nebudete muset šáhnout tak hluboko do kapsy.

Výběr lodi

Prvním parametrem při výběru lodi by samozřejmě měla být velikost posádky. Pokud si pronajmete příliš malou loď, pak si svou dovolenou zdaleka tolik neužijete. Nejvíce pronajímané jachty jsou ty se třemi kajutami (při výběru počtu kajut také zvažujte délku lodi – ty větší se hůře ovládají).

Není rozhodně na škodu si i při malém počtu cestujících připlatit jednu kabinu navíc, což vám zajistí větší komfort. Jedete-li s malými dětmi, zkontrolujte také zvukovou propustnost kabin.

Předpokládáte-li, že vy nebo některý ze spolucestujících by mohl trpět mořskou nemocí, zvažte, zda pro vás nebude lepší pronajmout katamarán. Ty jsou považovány za ještě komfortnější a více stabilní.

Různé věci jako elektronika, ochranné plachty proti slunci apod. často do základního vybavení jachty nejsou zařazeny a budete si o ně muset požádat, ale samozřejmě se za ně také připlácí.

Při podpisu smlouvy si kontrolujte i dodatky malým písmem, protože některé charterové společnosti nejednají úplně čestně a mohou ve smlouvě uvádět i nějaké dodatečné poplatky, se kterými nepočítáte.

Kromě plavby můžete využít i dopravy po souši.

Dubaj online
Zaleťte se podívat na luxusní dovolenou do Dubaje.