Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy jsou malou britskou kolonií (69 000 obyvatel a 260 km2) nacházející se severozápadně od Jamajky. Z podmořského hřbetu se zvedají skalnaté ostrovy Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman. Pobřeží lemují krásné pláže a útesy, tropické podnebí je ochlazováno mořskými větry.

Přestože byly ostrovy objeveny už při čtvrté výpravě Kryštofa Kolumba v roce 1503, britskou kolonií se staly až od roku 1670 (do té doby sloužily pouze jako útočiště pirátů). Po většinu doby až do rozvoje turistiky se místní obyvatelé živili především lovem mořských želv. V letech 1863–1963 byly Kajmanské ostrovy součástí Jamajky.

V současnosti jsou známy především pro svou zvláštní daňovou politiku (platí se zde pouze nepřímé daně), pro níž je zde registrováno přes 500 bank a nespočet obchodních společností. Díky tomu a turistickému, který se rozmáhá od 70. let minulého století, je zde průměrný roční příjem 42 000 amerických dolarů – Kajmanské ostrovy si tedy užívají nejvyššího životního standardu v rámci Karibiku a ve světovém měřítku jsou na 12. místě.

Hlavní zisky z turistů plynou na ostrově Grand Cayman, kam jich většina přijíždí (99 %) – tři čtvrtiny HDP pocházejí právě odtud. George Town (hlavní město) funguje také jako přístav pro velké zábavní parníky, tudíž je zde za den (pět dní v týdnu) odbaveno 4 000 – 22 000 turistů.

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí, které se zde nachází, je světově známá pláž Seven Mile Beach, podél které stojí několik špičkových hotelů. Překvapivě zde můžete narazit i na historické památky, které byste čekali pouze v Evropě – nejlepším příkladem může být hrad Pedro St. James v Bodden Town.

Kajmanské ostrovy jsou díky své křišťálové vodě, množství korálových útesů a několika historickým vrakům lodí považovány za jednu z nejlepších oblastí pro potápění a to i pro nováčky (existuje několik míst, kde si vystačíte pouze s potápěčskými brýlemi a šnorchlem).

Čas strávený u moře můžete kompenzovat návštěvou tématického parku Boatswain’s Beach, želví farmy, místních muzeí či solisek produkujících sůl pro gurmány z celého světa nebo si udělat výlet do divočiny v centru ostrova. Milovníci ptactva by pak měli z Grand Cayman zavítat také na ostrov Little Cayman.